WINNERKO

Winnerko- ako úspešne zvládol vážnu vrodenú vadu!

Winnerko je najdúšik plemena mops (Obr. 2).

2

Obr. č.2

Na našu kliniku sa dostal preto, lebo dlhodobo spolupracujeme s viacerými Občianskymi združeniami, ktoré zachraňujú a umiestňujú do nových domovov psíkov a mačičky z ulice. K nám sa zväčša dostávajú len tie, ktoré sú važne zranené a vyžadujú komplexné a často náročné ošetrenie (autoúrazy, strelné poranenia a pod.).

Winnerko síce žiadnym úrazom netrpel, zato sa narodil s kompletným rázštepom mäkkého aj tvrdého podnebia (Obr. 5).

5

 

Obr. č.5

Je to závažný deficit, ktorý je potrebné čo najskôr chirurgicky napraviť. Neexistuje žiadne jednoznačné odporúčanie, ale v zásade je dobré počkať do veku cca dvoch mesiacov, kedy aj takéto šteniatko dokáže pomerne bezpečne zvládnuť potrebnú anestéziu. Winnerko je veľký bojovník a v čase , keď našu kliniku prvý raz navštívil mal približne dva mesiace a až na tento vážny defekt sa tešil dobrému zdraviu. U psíkov s takýmto vrodeným defektom často nachádzame aj ďalšie podobné – ako je neuzavretá fontanela na lebke, rázštep sterna- hrudnej kosti alebo pupočná kýla. Pupočnú kýlu sme identifikovali aj Winnerka.

Zákrok sme naplánovali na druhý deň a defekt sme uzavreli podľa štandardného postupu (Obr. 6).

 

6

Obr. č.6

Súbežne sme chirurgicky ošetrili aj pupočnú kýlu. Winnerko zvládol anestéziu aj samotný zákrok bez obtiaží a už niekoľko hodín po prebudení sa z chuti napapal. Na kontrole o týždeň jeho dočasní pestúni uvádzali ešte občasne zakašlanie a výtok z nošteka. Pri dôkladnom vyšetrení sme zistili, že časť uzáveru defektu- v prednej časti , povolila a bude potrebné tento kúsoček ešte dodatočne uzavrieť (Obr. 7).

7

Obr. č. 7

Vzhľadom na rozsah pôvodného defektu je síce takáto komplikácia nepríjemná, ale nie zas tak úplne neočakávateľná a môžeme konštatovať, že došlo len k malému obnoveniu defektu, ktorý sme veľmi krátkym chirurgickým zákrokom definitívne uzavreli. Winnerko sa teší dobrému zdraviu u nových majiteľov (Obr. 1,3,4).

1
3
4

Obr. č.1,3,4

A dnes už by si ani nikto nespomenul, že sa s tak vážnym problémom narodil!