Starostlivosť o šteniatko

 MÁME DOMA ŠTENIATKO

 

          Medzi 8.-10. týždňom veku sa šteniatko najľahšie adaptuje na človeka. Takže to je najlepší čas na osvojenie si, oveľa ľahšie sa potom vychováva. V šteňacom veku sa Váš nový člen rodiny veľmi rýchlo naučí, čo sa smie a čo sa zase nesmie. Preto je veľmi dôležité dôsledne dodržiavať základné pravidlá výchovy.

         

         Plemien psov je veľa, a tak má každý možnosť vybrať si podľa vkusu, chovateľských možností a potrieb. Treba si však dobre premyslieť akého psíka chceme. Každé plemeno má totiž odlišné povahové vlastnosti. Treba si zvážiť, či psíka budeme mať v byte alebo dome, koľko pohybu potrebuje, či sa hodí k deťom alebo nie, koľko času sa mu vieme naplno venovať…

         

          Každé šteniatko je malé a krásne, len musíme myslieť aj na to, že zo šteniatka raz vyrastie dospelý pes, preto neváhajte sa poradiť s odborníkom pri výbere plemena, o zdravotných a spoločenských obmedzeniach a v neposlednom rade aj o ekonomickom aspekte (t.j. výdavky z rodinného rozpočtu).

 

ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ PRI VÝCHOVE ŠTENIATKA

  

Pri výchove šteniatka je veľmi dôležitá dôslednosť. To čo od šteniatka očakávame, musíme od neho očakávať bez výnimky vždy.

   

    Čo je dovolené, je dovolené vždy!  Je veľmi dôležité určiť si základné pravidlá, čo všetko psík môže a čo nemôže. Všetko, čo len raz zvieratku dovolíme, bude potom od nás očakávať aj neskôr. Preto je dôležité, aby sa na tom dohodli všetci členovia rodiny.

 

   Čo je zakázané, je zakázané vždy! Ak sa napríklad dohodneme na tom, že naše šteniatko nemôže skákať na gauč, je dôležité, aby to psíkovi nikto nedovolil a to ani deti. Pretože ak to raz niekto psíkovi dovolí, bude to psík skúšať znovu aj pri ostatných alebo v našej neprítomnosti si toto povolenie udelí aj sám.

 

   Hryzenie: šteniatka rady hryzú. V prípade, že nie sú pod dozorom, je vhodné a potrebné zabezpečiť všetky káble a nebezpečné predmety, ktoré môžu šteniatko zraniť alebo ktoré môže prehltnúť. Rovnako aj hravé šteniatko poškodiť. Preto je najlepšie šteniatku zabezpečiť  hračky a pochúťky na hryzenie.

 

  Hračky: pre šteniatko by nemali mať ostré hrany, nemali by sa dať prehltnúť a nesmú obsahovať jedovaté látky.