Staráme sa o psíka

 ZÁKLADNÁ STAROSTLIVOSŤ O PSÍKA

 

Rovnako ako my ľudia, aj zvieratá potrebujú pravidelnú starostlivosť, s ktorou im musíme občas pomôcť. Hlavne treba dávať pozor a pravidelne sa starať o oči, uši, zuby a pazúriky. 

 

Oči: sa denne dostávajú do styku s veľkým množstvom prachu.

Čistenie očí má preventívny protizápalový účinok. Pokiaľ má váš psík výtok z očí, je čistenie potrebné. Oči je najlepšie vyplachovať hlavne večer špeciálnym očnou vodou, ktorú si môžete kúpiť u vášho veterinárneho lekára. Po vypláchnutí treba z vnútorného kútika očí odstrániť nečistoty gázou vždy smerom von.

Očné spojovky by nemali byť červené, ale ružové. Začervenanie spojiviek signalizuje zápal. Ak spozorujeme začervenanie spojiviek, treba navštíviť svojho veterinárneho lekára- najlepšie špecialistu oftalmológa.

 

  Uši: treba pravidelne kontrolovať.  Uši ohrozujú nečistoty, prach, ale aj semenná rastlín, ktoré môžu v zvukovodoch spôsobiť mechanické poranenie alebo zápal.

Na hĺbkové čistenie zvukovodu nie je vhodné používať vatu ani žiadne predmety. Oveľa efektívnejšie a bezpečnejšie je čistenie pomocou špeciálnych tekutých prípravkov, ktoré kúpite u svojho veterinárneho lekára. Takýto prípravok sa kvapkadlom aplikuje do ucha. Masážou ucha zvonka sa tekutina dostane do všetkých vnútorných častí ucha. Potom necháme psa voľne potriasť hlavou. Trasením sa nečistoty zachytia na vnútornej strane ušnice, odkiaľ ich jednoducho odstránime kúskom čistej buničiny (napríklad vreckovkou).

Ak psík trasie hlavou alebo pri čistení piští od bolesti, je nevyhnutné vyšetrenie zvukovodov u vášho veterinárneho lekára!

 

  Zuby: rovnako ako človek, aj pes má najprv mliečne zuby, ktoré

neskôr nahradia trvalé. Mliečne zuby sú užšie a dosť ostré. Až do ukončenia výmeny zubov šteniatka pociťujú zvýšenú potrebu hrýzť, preto je dôležité zabezpečiť hračky na hryzenie(viď kapitola: Základné pravidlá pri výchove šteniatka- Hračky).

 – Zdravá zubná sklovina je biela a lesklá. Aj psy majú problém so zubným povlakom, zubným kameňom a kazmi. Zubný kameň a nánosy na zubnej sklovine je treba časom odstrániť.

Odstraňovanie vykonáva veterinárny lekár špeciálnym ultrazvukom. Okrem toho na trhu existujú ešte aj špeciálne krmivá obsahujúce látky, ktoré mechanicky čistia sklovinu. Rovnako je možné použiť aj špeciálne kostičky na čistenie zubov. Okrem toho môžete vaše šteniatko už od malička učiť na manipuláciu v papuľke a čistenie zubov, najlepšie 1xdenne. Používajte mäkkú (ultrasoft) kefku s oblými hrotmi a hustými štetinami. Môžete použiť aj špeciálne enzymatické zubné pasty pre psov.

 

  Pazúriky: väčšie plemená s pazúrikmi zväčša problém nemávajú, vďaka svojej hmotnosti si ich dokážu zbrúsiť pri chôdzi. Výnimkou je pazúr na prvom prste, ktorý sa chôdzou nemôže obrúsiť a preto ho treba z času na čas skontrolovať a skracovať. U menších plemien treba pazúriky skracovať priebežne podľa potreby.

 

  Análne vačky: niektoré psi si dokážu vačky vyprázdňovať priebežne zároveň so stolicou. U iných sa naopak tieto vačky čas od času zaplnia a spôsobujú zvieratku nepríjemné svrbenie. Veľmi často sa to prejaví na správaní zvieratka- psík sa „sánkuje“ (sedí na zadku a končatinami sa posúva dopredu) a vylizuje sa v okolí análneho otvoru. Ak si všimnete takéto príznaky, je dobré vyhľadať svojho veterinárneho lekára, ktorý psíkovi análne vačky skontroluje a ošetrí.

 

  Háranie: sučky hárajú dvakrát za rok-spravidla na jar a na jeseň. Prvé háranie sa môže objaviť po šiestom mesiaci veku. Pokiaľ neplánujeme v budúcnosti mať šteniatka, je dobré dať sučku vysterilizovať-predíde sa tým rôznym problémom v staršom veku.

PSY- hlavne v mestách, je vhodné dať tiež vykastrovať po dosiahnutí pohlavnej dospelosti, individuálne cca od veku 10./18./24. mesiacov, predídete tak najmä nežiaducemu pohlavnému správaniu a agresivite.