Lymská Borrelióza

 

LYMSKÁ BORRELIÓZA: je závažné multisystémové infekčné ochorenie,

ktoré postihuje človeka, ale aj psy a mačky. Ochorenie spôsobujú borrelie, ktoré prenášajú prevažne kliešte a krv sajúci hmyz ako komáre a blchy. Prejavuje sa najmä postihnutím pohybového aparátu, kože, srdca, nervového systému a apatiou. 

 

Pôvodca:

– Lymskú Borreliózu spôsobuje spirocheta Borrelia burgdorferi (pohyblivá baktéria špirálovitého tvaru), Borrelia garinii Borrelia afzelii.

 

Prenos:

– Na človeka aj na zviera je prenášaná predovšetkým kliešťami a to počas satia krvi. Pre prenos infekcie je nutné, aby kliešť bol na koži zvieraťa prisatý minimálne 24 až 48 hodín. Čím dlhšie kliešť saje krv, tým je väčšia možnosť prenosu borrelií. Počas tejto doby dochádza k rozmnoženiu borrelií a ich postupu do slinných žliaz kliešťa. Odtiaľ sa slinami, ktoré kliešť uvoľňuje počas satia krvi transportujú do organizmu hostiteľa (zviera, človek), kde sa šíria lokálne v koži alebo prechádzajú do krvi, prípadne lymfy a postupujú do tkanív a orgánov, kde môžu dlhšiu dobu prežívať bez vyvolania zápalového procesu. Vyvolávajú však tvorbu protilátok.

– Lymská borrelióza je zoonóznym ochorením, to znamená, že v prípade, ak dôjde k ochoreniu psa Lymskou borreliózou, existuje možnosť prenosu tejto choroby prostredníctvom kliešťa alebo iného bodavého hmyzu z chorého zvieraťa na človeka pohybujúceho sa v okolí chorého zvieraťa!

 

Klinické príznaky:

– Klinické príznaky ochorenia sa môžu objaviť už za niekoľko dní alebo až za niekoľko týždňov po prisatí kliešťa, ale ochorenie môže prebiehať aj skryto, bez klinických príznakov.

– Lymská borrelióza sa u psov v našich podmienkach prejavuje najčastejšie multiorgánovým postihnutím, predovšetkým obličiek, čo má za následok ich akútne zlyhanie.

– K ďalším príznakom patrí zvýšená teplota až horúčka, apatia a nechutenstvo. 

– K menej častým  príznakom (na rozdiel od ľudí) patrí postihnutie kĺbov (u takto postihnutých psov sa objaví náhle krívanie, bolestivosť, opuch jedného alebo aj viacerých kĺbov), srdca a  narušenie nervového systému prejavujúce sa agresivitou, kŕčmi a zmenami správania.

– U niektorých zvierat však ochorenie môže prebiehať aj bez klinických príznakov. 

 

Diagnostika:

– Vzhľadom k málo typickým a značne rôznorodým prejavom Lymskej borrelióze je nutné urobiť dôkladné klinické vyšetrenie zvieraťa veterinárnym lekárom.

– Pre potvrdenie tohto závažného ochorenia je však dôležité aj laboratórne vyšetrenie. Stanovenie hladiny protilátok proti borreliám z krvi, je absolútne nepostačujúce a nemá y viacerých objektívnych príčin dostatočnú diagnostickú hodnotu. Preto jediný relevantný a v klinickej praxi dostupný je dôkaz špecifického C6 antigénu, ktorý má 99% špecificitu. Na našom pracovisku máme tento test nepretržite k dispozícii a do 30 min vieme podozrenie na borreliózu potvrdiť/vylúčiť.

 

Terapia:

– Lymská borrelióza u psov sa lieči dlhodobou aplikáciou antibiotík, čo môže byť zvlášť u stredných a veľkých plemien psov dosť finančne nákladné. Preto je vhodnejšie predchádzať tomuto ochoreniu.

– Prekonaním Lymskej borreliózy nevzniká u psa proti tomuto závažnému ochoreniu imunita. Zviera sa môže znovu nakaziť a ochorieť!!!

 

Prevencia:

– Keďže túto závažnú chorobu prenášajú najmä kliešte, je pre Vás a hlavne Vášho psa najdôležitejšia ochrana proti kliešťom. Na našom trhu sú dnes rôzne prípravky, ktoré pôsobia repelentne proti kliešťom.

– Sú to hlavne obojky a tzv. spot-on prípravky.

– Aj napriek tomu je dobré vyhýbať sa oblastiam, ktoré sú zamorené kliešťami a po každej prechádzke by sme mali svojho štvornohého priateľa skontrolovať.

– Pri náleze kliešťa je dobré byť ostražitý a sledovať zdravotný stav svojho psíka.

– A v prípade akéhokoľvek podozrenia hneď navštíviť vášho veterinárneho lekára.

– Jediným účinným spôsobom, ako u psov výrazne znížiť riziko Lymskej borreliózy je vakcináciou!!!

Najlepšie je očkovať psíka už v jarných mesiacoch, ešte predtým ako začne samotná sezóna kliešťov!

–  Vakcináciou Vášho psíka docielite hlavne to, že psík Vám neochorie Lymskou borreliózou a tiež sa zároveň nestane novým zdrojom infekcie pre kliešte a iný bodavý hmyz. 

– Včasnou vakcináciou Vášho domáceho miláčika predídete nielen jeho ochoreniu, ale aj prípadnému prenosu Lymskej borreliózy na Vás a ďalších členov rodiny.