Kastrácia psíka/sterilizácia fenky

 

  • Kedy je najlepšie vykonať kastráciu/sterilizáciu:

–  Sterilizáciu fenky odporúčame vykonať tesne pred prvým háraním, teda v závislosti od veľkosti plemena vo veku 6-7 mesiacov a kastráciu psíka najskôr vo veku 12mesiacov.  

–  Môže byť však vykonaná kedykoľvek počas života psíka/fenky.

 

  • Prečo je kastrácia vhodná/VÝHODY KASTRÁCIE/STERILIZÁCIE:

–  Zabráni sa nechcenej gravidite!!!

–  U fenky znížené riziko vzniku zhubných nádorov mliečnej žľazy- o viac ako 90% ak sa dá fenka vysterilizovať už pred prvým háraním a o 30% ak sa sučka sterilizuje po prvom háraní, niektorým nádorom na maternici a  vo vyššom veku sa tak predchádza hnisavému zápalu maternice – pyometre.

–  Fenky už neprídu do ruje, odpadajú tým starosti o všetko s tým spojené (špinenie, nechcené krytie a pod.)

–  Veľmi častým problémom fertilných sučiek (bez ohľadu na to či mali alebo nemali šteniatka) je pseudogravidita- tzv. „falošná kotnosť“. Aj tento problém definitívne končí sterilizáciou!

–  Psy sa menej túlajú a sú menej agresívni- štatisticky menej napádajú zvieratá aj ľudí(60-80% pohryznutí človeka je spôsobených nekastrovanými psami), zníži sa potreba teritoriálneho značkovania močom a  tiež sa  výrazne zníži riziko ochorení prostaty (ktoré je u psích seniorov veľmi časté!) alebo výskytu perineálnych hernií.

–  Zvýšená lojalita k majiteľovi a svojmu domovu.

–  Dožívajú sa vyššieho veku.

 

  • Čo sa deje pri sterilizácií fenky:

–  Pred samotným zákrokom sa urobí kompletné klinické vyšetrenie a taktiež kompletné vyšetrenie krvi, nakoľko kvalitné predoperačné vyšetrenie  môže odhaliť skryté problémy, ktoré navonok nie je vidieť, čím sa veľa krát zvieratku zachráni život.

–  Zákrok sa vždy vykonáva v celkovej anestézii.

–  Srsť sa oholí, aby mal veterinár čisté operačné pole.

–  Na bruchu v stredovej línii sa  vykoná primerane veľký rez.

–   Cez tento rez sa odstránia vaječníky(ak sučka ešte nehárala) alebo aj maternica a vajcovody (podľa potreby).

–  Ranu je potrebné zašiť vo viacerých vrstvách, kožné stehy sú spravidla také, ktoré sa na 10. deň vyberajú (sú pevnejšie ako tie čo vstrebávajú a predchádza sa tak riziku nehojenia rany),  chirurg niekedy môže použiť aj  tzv. vnútorný steh, ktorý má výrazne lepší kozmetický efekt.

–  V mieste vykonania operácie ostane malá jazva, ktorá však čoskoro zarastie srsťou a veľa krát ju nie je vôbec vidieť.

 

  • Čo sa deje pri kastrácií psíka:

–  Zákrok sa vždy vykonáva v celkovej anestézii.

–  Srsť sa oholí, aby mal veterinár čisté operačné pole.

–   Je viacero možných postupov vykonania tohto zákroku. V zásade ide o to, či po zákroku psíkovi ostanú prázdne miešky alebo nie. Na našom pracovisku uprednostňujeme kastráciu s odstránením semenníkov spolu s mieškami. Predchádza sa tak niektorým pooperačným komplikáciám a výsledný kozmetický efekt je veľmi dobrý.

–  Kastračná rana psích samcov sa šije vo viacerých vrstvách, kožné stehy sa na 10. deň vyberajú, podobne ako u sučiek.

 

  • Starostlivosť o psíkov/fenky po kastrácií/sterilizácií:

–  Psy/fenky  sa po kastrácií uzdravujú rýchlo, ale môžu vyžadovať viac pozornosti.

–  Umiestnite ich do tichého prostredia s tlmeným osvetlením a čistým ležoviskom.

–  Zabezpečte dostatok čerstvej vody.

–  Uistite sa, že si nebudú olizovať alebo vyhrýzať stehy- je potrebné, aby psík/fenka mali golier, ktorý im zabráni vylizovať si pooperačnú ranu. Nie je vhodné ranu  ošetrovať iným, ako lekárom odporúčaným spôsobom! Môžete tak totiž aj s dobrým úmyslom výrazne zhoršiť alebo spomaliť hojenie rany!

–  Dohliadnite, aby rana nebola začervenaná, opuchnutá a aby z nej nič nevytekalo!

–  Vášho veterinárneho lekára radšej kontaktujte v prípade akýchkoľvek pochybností.

–  Na 2. deň po operácii je potrebná kontrola u veterinárneho lekára, ktorý skontroluje nielen operačnú ranu, ale aj celkový stav psíka/fenky a na 10. deň vyberie stehy, keď je všetko v poriadku, ďalšia kontrola už nie je nutná.

–  Prejdite na krmivo, ktoré je špeciálne vytvorené pre kastrované psy/fenky.

 

  • Na čo treba dávať po kastrácií pozor:

–  Zvýšenie váhy v dôsledku toho, že sa zníži produkcia pohlavných hormónov, čo spôsobuje zásadné zmeny  metabolizmu.

–  Apetít psov/feniek sa zvýši až o 25%.

–  Spotreba energie sa zníži priemerne o 30%.

–  Urinárne problémy- u 1-3% feniek je možné riziko vzniku inkontinencie (úniku môču)- nedostatočnosť krčka močového mechúra vedie k inkontinencii, je to spôsobené nedostatkom estrogénu, toto riziko stúpa s vekom fenky, dá sa to však pomerne ľahko riešiť medikamentózne.   

 

  • Čo môže spôsobiť zle zvolené krmivo a zlé kŕmne dávky/faktory, ktoré sa podieľajú na zvyšovaní váhy:

–  Keď sa pes/fenka naďalej kŕmia pôvodným krmivom a v rovnakom množstve ako pred kastráciou, tak sú až trikrát náchylnejšie k vzniku nadváhy a obezity.

–  Preto je tu aj zvýšené riziko vzniku ochorení závislých na váhe, ako cukrovka, ochorenia močového ústrojenstva a pohybového aparátu.

–  Preto treba prejsť na krmivo, ktoré je špeciálne určené pre kastrované psy!!! Ktorého unikátna formula na udržiavanie váhy je prevenciou pred ukladaním tuku a pomáha udržiavať štíhlu svalovú hmotu.