DASTY

Čokoládový maškrtník Dasty, alebo čokoláda ako jeden z najnebezpečnejších jedov pre psov!!!

Čokoládu máme radi pravdepodobne všetci. A preto je prirodzené, že táto maškrta alebo výrobky z nej, sú takmer v každej domácnosti. A odtiaľto je už len malý krôčik k tomu, aby naši domáci miláčikovia mali občas príležitosť, si z takejto maškrty uchmatnúť.

Čokoláda obsahuje alkaloid zo skupiny metylxantínov, ktorý je príbuzný z kofeínom a teofylínom. U ľudí sa tieto látky metabolizujú v pečeni a len minimálne množstvo nezmenených metylxantínov sa vylúči močom. U psíkov je vylučovanie teobromínu v porovnaní s inými zvieratami a aj s človekom z ich organizmu veľmi spomalené, čo predstavuje veľké riziko vzniku otravy čokoládou.

Dasty k nám prišiel v nedeľu ráno. Majitelia uvádzali, že pred 1 hodinou zožral polovicu čokoládovej torty a ešte predtým papal granule. No nie je sa čomu čudovať, Dasty je labradorský retriever. Už samo plemeno vypovedá o ich obrovskom apetíte. Nikdy predtým vraj nič podobné nevyviedol. Ale stačila malá nepozornosť, ktorú Dasty okamžite využil.

Pri predvedení bol Dasty aktívny, veselý, tešil sa všetkému a každému. Vôbec sa netváril, že by mal nejaký problém. Ale problém mal a to dosť veľký. Vzhľadom na to, že zožral polovicu čokoládovej torty a majiteľka ešte uviedla, že torta bola z tmavej čokolády, kde je viac teobromínu, bolo nevyhnuté rýchlo zasiahnuť. Dastymu sme podali injekciu na vyvolanie zvracania, čo bolo v tomto prípade nevyhnutné, aby sme čo najrýchlejšie odstránili čokoládu zo žalúdka. Túto injekciu je možné podať do 1 hodiny od požitia jedu, v tomto prípade čokolády, respektíve v závislosti od náplne žalúdka, čo sa zistí rőntgenologickým vyšetrením (RTG) brucha. Vzhľadom na anamnézu a rýchly príchod majiteľov nebolo nutné u Dastyho vykonať RTG brucha. Po 10 minútach od aplikácie injekcie začal Dasty zvracať.Vyvrátil obrovské množstvo krmiva s čokoládou a kúskami alobalu (bola v ňom zabalená torta, ktorú Dasty šikovne našiel) . Následne zvracal ešte niekoľkokrát žalúdočné šťavy sfarbené do čokoládova a postupne zvracal už len žlté žalúdočné šťavy.

Celú situáciu ešte komplikoval ďalší fakt. Dastymu bola u nás v minulom roku koncom novembra diagnostikovaná pankreatitída (zápal pankreasu). Papal špeciálne granule so zníženým obsahom tukov, čo je pri tejto diagnóze nevyhnutné. Teda akákoľvek zmena krmiva znamená opätovné riziko vzniku pankreatitídy. Pre opakované zvracanie po podaní injekcie na vyvolanie zvracania a pre možnosť vzniku pankreatitídy bol Dasty zahospitalizovaný. Počas celého dňa dostával Dasty vnútrožilne infúzie, z dôvodu zabezpečenia prekrvenia pankreasu a samozrejme z dôvodu zabezpečenia náhrady strát tekutín a elektrolytov, ku ktorým čiastočne došlo v dôsledku opakovaného zvracania. Dastymu boli aplikované lieky na ochranu žalúdočnej sliznice pred účinkom žalúdočných štiav, resp. žalúdočnej kyseliny. Táto kyselina sa totiž po opakovanom zvracaní neustále produkuje a dráždi sliznicu žalúdka, čo môže mať za následok ďalšie zvracanie. Po aplikácii týchto liekov už Dasty nezvracal. Rizikom pri aplikácii injekcie na vyvolanie zvracania je vdýchnutie zvratkov do dýchacích ciest. Následne sa môže rozvinúť aspiračná pneumónia. Našťastie u Dastyho nedošlo k týmto komplikáciám. Dasty bol počas celého dňa stabilný, po obede sme ho začali postupne rozkrmovať, samozrejme diétou so zníženým obsahom tukov. Krmivo prijímal bez problémov a vzhľadom na dobrý stav pacienta bol Dasty večer prepustený domov. Majitelia volali na druhý deň ohľadom stavu pacienta, ktorý bol vynikajúci, čo nás všetkých mimoriadne potešilo.

 Vďaka rýchlemu príchodu majiteľov a poskytnutej terapii to Dasty v tomto prípade zvládol. Mal obrovské šťastie. Čokoláda a kakao sú pre psov nebezpečné a toxické. Netreba robiť samozrejme paniku, pokiaľ psík zožerie malý kúsok čokolády. Nebezpečenstvo otravy sa zvyšuje pri požití nadmerného množstva čokolády. Nebezpečné je aj dlhodobé podávanie čokolády v malom množstve, ktoré môže spôsobiť nezvratné zmeny na srdcovom svale. Zastúpenie teobromínu v čokoládach je rôzne. V tmavej čokoláde je tento alkaloid vo vyššom percente v porovnaní s mliečnou čokoládou. Naopak biela čokoláda neobsahuje prakticky žiadny teobromín. Všeobecne teda platí, čím je čokoláda tmavšia, tým je pre psa nebezpečnejšia. Dávka teobromínu, ktorá je u psa smrteľná je približne 100-300 mg/kg hmotnosti psa. Tabličková čokoláda sa najčastejšie predáva vo váhovom množstve 100 gramov. Tablička 100 gramovej mliečnej čokolády obsahuje približne 200 mg teobromínu, tablička horkej čokolády 500 mg a tablička čokolády na varenie 1500 mg teobromínu.

Pri otrave teobromínom pozorujeme zvracanie, nadmernú aktivitu, hnačku. Tieto príznaky sa objavia pár hodín od požitia jedu. Neskôr, teda so zvyšujúcim sa vstrebávaním jedu z tráviaceho traktu, sa zvyšuje frekvencia srdcovej činnosti, vznikajú arytmie, pacient je nepokojný, má triašku. Zvyšuje sa telesná teplota, postihnutý jedinec je slabý, neschopný pohybu, objavujú sa svalové kŕče, zvyšuje sa frekvencia dýchania. Smrť nastane buď zlyhaním dýchania alebo zlyhaním srdca. Typickým sprievodným príznakom pri otrave je časté a nadmerné močenie.

Terapia otravy teobromínom je symptomatická. To znamená, že neexistuje žiadny špecifický protijed, ktorý by eliminoval otravu a liečba spočíva len v stabilizácii zvieraťa.

Dávajte teda na svojich domácich miláčikov pozor, aby sa nedostali k čokoládovým pochúťkam, ktoré sú pre nich určite obrovským lákadlom. Možno sa chcete opýtať, či je nebezpečná čokoláda, respektíve čokoládové pochúťky, ktoré ponúkajú zverimexy. Tu treba povedať len jedno- psy sú mäsožravce a čokoládové pochúťky rozhodne nepatria do ich jedálnička.

 

dogs-should-not-eat-chocolates