BENY

Yorki Beny a jeho “Vianočná” zlomená nôžka 🙁

Deň pred štedrým večerom (áno áno, čert nikdy nespí) nás navštívila milá rodinka s takmer deväťmesačným yorkšírikom na rukách. Pred dvoma dňami spadol z postele a odvtedy nepoužíval pravú prednú packu, ktorá ho na dotyk evidentne bolela. RTG vyšetrenie odhalilo zlomeninu predlaktia (Obr. 1).

Obr.1

Obr. č. 1

Ako je zo snímky jasné jednalo sa o zlomeninu veľmi blízko zápästia. Takýto typ zlomeniny je nevyhnutné liečiť chirurgicky. Vianoce- nevianoce, na štedrý deň ráno sme si Benyho objednali na zákrok. Riešenie takéhoto typu zlomenín vyžaduje určité skúsenosti s takýmito zlomeninami. Na plnohodnotné sfunkčnenie takto zlomenej nôžky je nevyhnutné “pripojiť” sotva šesť milimetrový fragment ku zvyšným šiestim centimetrom predlaktia. Čiže pomer jeden ku desať. Pomerne veľká páka, ktorú treba vykompenzovať primerane silným a zároveň pružným a ľahkým fixačným aparátom. Pri každej zlomenine existuje viacero spôsobov adekvátnej fixácie. Na našom pracovisku máme v súlade s najnovšími poznatkami veterinárnej traumatológie výborné skúsenosti s použitím externých fixátorov.

Keďže ten malý fragment bol naozaj maličký, siahli sme po tzv. hybridnom fixátore, ktorý vo svojej konštrukcii kombinuje kruhový a lineárny fixátor (Obr. 2).

Obr. 2

Obr. č. 2

Čiže zjednodušene povedané- kruh a tyčka. Tieto spájajú kliny zavedené do predlaktia “z vonku” takže ich po celú dobu nosenia vidíme a máme takpovediac pod kontrolou. Výhodou takéhoto aparátu je jeho nekonečná flexibilita, nízka hmotnosť a vysoká pevnosť (jedná sa o karbónový materiál) a aj keď by sa mohol zdať opak, zvierací pacienti ho veľmi dobre tolerujú a už od prvých dní sú ochotní operovanú packu používať (Obr. 3).

Obr. 3

Obr. č. 3

Dobré hojenie zlomeniny je podmienené práve používaním poranenej nôžky – pohybom, ale samozrejme kontrolovaným, žiadne skákanie. Azda jedinou nevýhodou je to, že po celý čas hojenia zlomeniny a teda nosenia fixátora musia psíci nosiť ochranný golier. Fixátoru nerobí dobre ani ožužliavanie ani obhryzkávanie J. Keďže Beny bol skvelý pacient a majitelia ho dokázali zodpovedne ustrážiť, hojenie zlomeniny prebiehalo bez komplikácií.

Po šiestich týždňoch sme kontrolným RTG potvrdili, že zlomenina je riadne zahojená a fixátor sme mohli Benymu zložiť dolu (Obr. 4).  

Obr. 4

Obr. č. 4

Benyho zlomenina nebola pre jeho rodinku určite očakávaný vianočný darček, ale aj takéto úrazy sa stávajú. Dôležité je, že Benyho nôžka sa dobre zahojila a u tak mladého psíka nezostali žiadne nežiadúce  následky.