Babezióza

 

BABEZIÓZA (tiež nazývaná aj Piroplazmóza) je ochorenie červených krviniek, ktoré je spôsobené jednobunkovým parazitom zvaným Babesia. Ľudská babezióza je spôsobená myšacou babéziou. Psia forma je na človeka neprenosná.

 

Pôvodci:

Babesia canis, B., B. Gibsoni

 

Prenášač:

– Kliešť rodu Dermacentor, Ripicephalus (tzv. nové druhy kliešťov na našom území) a v poslednej  dobe sa predpokladá, že novým prenášačom je aj Ixodes, kliešť bežne sa vyskytujúci v našich zemepisných šírkach.

 

Výskyt:

Masívny výskyt babeziózy v Európe bol v 50-tych rokoch minulého storočia, najmä u hovädzieho dobytka. Prvý výskyt babeziózy u psov bol na Slovensku zaznamenaný v roku 2001.

– Na našej  klinike sme za posledný rok zaznamenali 5 prípadov, z toho 3 psy sa pohybovali len v Petržalke. Jedná sa hlavne o miesta zamorené kliešťami rodu Dermacentor.

 

Patogenéza:

– Kliešť sa nakazí od  infikovaného jedinca satím krvi. Babézia, v nepohlavnej fáze rozmnožovania, preniká do jeho tráviaceho aparátu kliešťa, kde prekonáva ďalší vývoj. Hemolymfou sa dostane do slinných žliaz kliešťa, ktorý pri cicaní infikuje ďalšie jedince. Parazit v novom hostiteľovi, ktorým je v tomto prípade pes, infikuje červené krvinky, rozmnožuje sa v nich a následne spôsobuje ich rozpad.

 

Ako spoznáte na svojom psíkovi babeziózu:

Medzi patognomické klinické príznaky (príznaky, ktoré poukazujú na vysokú pravdepodobnosť daného ochorenia) patrí tmavohnedé až čierne sfarbenie moča (pripomína kokakolu alebo čierny čaj) a vysoká horúčka (okolo 40 stupňov Celzia).

– Medzi ďalšie príznaky patria apatia, nechutenstvo a bolesti brucha. Neskôr sa k tomu  môže pridružiť aj hnačka a vracanie. Sliznice a spojivky psíka časom nadobúdajú bledú a neskôr až žlto-oranžovú farbu.

– Táto choroba má 3 formy, ale z hľadiska ohrozenia života je najdôležitejšia forma akútna, ktorá sa prejavuje práve týmito príznakmi.  – Skrytá  a chronická forma nie sú na našom území také časté, a najmä – nie sú také životu nebezpečné, ako  už vyššie spomínaná akútna forma.

 

Čo robiť:

Apatia, nechutenstvo a horúčka patria medzi prvotné nešpecifické príznaky skoro každého ochorenia. Nie je nutné sa hneď obávať, že váš psík bol infikovaný babéziou.

– Navštívte  čo najskôr svojho veterinárneho lekára pri každom podozrení z nejakého ochorenia, medzi ktorými môže byť aj babézia. Netreba si hovoriť „ Veď ešte chvíľu počkáme a uvidíme.“, lebo potom už môže byť neskoro. Konkrétne toto ochorenie si vyžaduje okamžitú veterinárnu intervenciu.

 

U veterinára:

– Po základnom klinickom vyšetrení je dôležité vyšetriť moč, krv- biochemicky, hematologicky a posúdiť krvný náter, v ktorom je možné ( bohužiaľ, ale nie vždy) identifikovať pôvodcu ochorenia.

 

Liečba: 

– Pri včasnom započatí správnej terapie je liečba väčšinou úspešná. Psíkovi sa aplikuje špeciálny typ antiparazitárneho prípravku a následne sa minimálne na 24 hod hospitalizuje. Sleduje sa  hlavne jeho krvný obraz a biochemické parametre, kvôli hroziacemu zlyhaniu životne dôležitých orgánov.

– Kvôli tomu, že tento parazit „ zabíja“ červené krvinky, je často nutná aj transfúzia.

– Kvôli oslabeniu imunitného systému je dôležitá antibiotická terapia, proti sekundárnej bakteriálnej infekcii. Po hospitalizácii sa robia kontrolné odbery krvi a po dvoch týždňoch sa zopakuje injekčná antiparazitárna terapia.

 

Prevencia:

– Keďže tohto parazita prenášajú kliešte, je pre Vás a hlavne Vášho psa najdôležitejšia ochrana proti kliešťom. Na našom trhu sú dnes rôzne prípravky, ktoré pôsobia repelentne proti kliešťom.

– Sú to hlavne obojky a tzv. spot-on prípravky. Aj napriek tomu, by sme mali svojho štvornohého priateľa po každej prechádzke skontrolovať. Pri náleze kliešťa je dobré byť ostražitý a sledovať zdravotný stav svojho psíka. Dôležité je sledovať farbu moča, ale pri prvých príznakoch apatie a nechutenstva, je  na mieste vyhľadať odbornú pomoc.

Najlepšou prevenciu je však vakcinácia.

 

Klinický prípad:

– Na našu kliniku bola dovezená pacientka Kyra, nekastrovaná samica, labradorský retríver, 8 rokov. Majitelia u nej zaznamenali nechuť do jedla, bolesti bruška a hnačku, všetko asi 12 hodín pred príchodom na našu kliniku. Keďže Kyra hárala, majitelia si zafarbenie moču do tmava nespojovali so žiadnou patológiou.

– Pri klinickom vyšetrení prejavovala Kyra bolesti brucha, apatiu, bledé zafarbenie slizníc a horúčku 40,1 stupňov Celzia. Vyšetrenie moča ukázalo tmavé zafarbenie, ale nie typické pre hárajúcu fenu. Pacientke sa ihneď urobilo biochemické a hematologické vyšetrenie krvi.

– Pri mikroskopickom vyšetrení krvného náteru sme diagnostikovali napadnutie Kyriných červených krviniek parazitom z rodu Babézia a následne nám to potvrdili výsledky zo Štátneho veterinárneho ústavu v Bratislave.

– Ihneď bola zahájená kauzálna (liečba pôvodcu ochorenia) aj symptomatická (terapia zameraná na zmiernenie klinických príznakov a už rozvinutých patologických zmien)  liečba a Kyra bola hospitalizovaná na 24 hod na našej klinike. (Na základe našich skúseností sme s majiteľmi zabezpečili aj potencionálneho „darcu krvi“ pre prípad transfúzie). Našťastie majitelia priviedli Kyru včas a podarilo sa ju zachrániť aj bez transfúzie. Nutná však bola intenzívna antibiotická a infúzna terapia a  opakované kontrolné vyšetrenia krvi.

 – Z hematologického hľadiska bolo u Kyry všetko v poriadku, ale biochemické parametre ukázali očakávanú zvýšenú aktivitu pečeňových enzýmov.

– Pri deštrukcii červených krviniek dochádza k hromadeniu odpadových látok v organizme a pečeň nemôže v tomto prípade dostatočne prečistiť krv a je preťažená.

– Pri poslednej kontrole boli pečeňové enzýmy po diéte v normále a Kyra sa vrátila zase vyvádzať na petržalské trávniky.